Obsah

Anatomie prsu je určující pro jeho tvar a velikost. Tyto faktory jsou pak do značné míry jedinečné a tak není divu, že je vzhled ženského poprsí tak rozmanitý. A podobně jako rozlišujeme různé typy obličeje nebo třeba postavy, máme také rozličné typy prsou, které se odvíjejí právě od zmíněné anatomie.

Nejste spokojena s tvarem svého poprsí? Máte pocit, že jsou vaše ňadra příliš malá? Možná, že vám pomůže estetická medicína. Zkrátka nějaký ten zákrok. Jaký? O tom nejlépe rozhodne lékař a to právě s ohledem na typ vašeho poprsí, a také s přihlédnutím k vašim přáním a představám.

Anatomie prsu – ňadra se neustále mění

Anatomie prsu je pro odborníky do jisté míry fascinující. Tvar i velikost ženského poprsí se v průběhu života neustále mění. A ženy to někdy docela trápí. Prsa navíc nejsou jen klíčovým znakem ženskosti a krásy, ale hrají i zásadní roli v reprodukčním zdraví. Rozpoznání různých tvarů prsou a porozumění tomu, jak a proč dochází k jejich proměně, je důležité jak pro správnou péči o vlastní tělo, tak i pro sebepřijetí. A někdy to může také přispět k tomu, že se žena ve správný čas rozhodne pro jejich optimální vylepšení.

Důsledky stárnutí, výrazné změny váhy, kojení, ale i dalších faktorů, jsou totiž někdy tak velké, že se s nimi ženy přes veškerou snahu nedovedou vyrovnat. A nějaký odborný zákrok je pak téměř nevyhnutelný.

Šest základních tvarů – který je ten váš?

Prsa mají mnoho tvarů a velikostí. A není proto divu, že vybrat správnou podprsenku dá někdy celkem práci. Vzhled poprsí je dán genetikou, životním stylem, ale i biologickými procesy, kterými žena během života prochází. Faktem nicméně je, že všechny typy ňader mohou mít svůj půvab. Mezi šest základních tvarů patří kulatá, východ-západ, boční, ve tvaru slzy, štíhlá a tzv. „zvonky“. Každý z těchto tvarů má své specifické vlastnosti a může ovlivnit to, jak žena vnímá své tělo. A jak už jsme řekli, má také dopad na výběr spodního prádla, ale i dalšího oblečení. 

Porozumění tvaru vlastních prsou může hrát roli také v prevenci zdravotních problémů, protože některé tvary mohou vyžadovat specifický přístup k samovyšetření. 

Šest základních tvarů poprsí – který je ten váš?

Život se s nimi vždy “nemazlí”

Prsa procházejí v průběhu života ženy řadou změn, které jsou ovlivněny hormonálními cykly, těhotenstvím, kojením, menopauzou nebo výraznými změnami v tělesné hmotnosti. Tyto události mohou vést ke změnám ve velikosti a tvaru, v pevnosti a vůbec v celkovému vzhledu poprsí. Proměna je má často negativní charakter. 

Život se s ňadry zkrátka vždy “nemazlí”. Je ale důležité chápat, že tyto změny jsou přirozenou součástí života každé ženy a měly by být přijímány s porozuměním a péčí. Vědomí těchto změn pomáhá ženám učinit informované rozhodnutí o svém zdraví a o estetických preferencích.

Na zákrok až po důkladném uvážení!

Pro některé ženy mohou být přirozené změny, které mají na poprsí často negativní vliv, zdrojem nejistoty, nepohodlí nebo psychických potíží. Estetická chirurgie, která nabízí řadu zákroků, zejména pak augmentaci prsou nebo jejich modelaci, je naštěstí dobře dostupná. Může nabídnout řešení pro zlepšení tvaru, velikosti nebo asymetrie ňader. 

Moderní a vysoce efektivní zákroky mohou některým ženám výrazně prospět. Rozhodnutí podstoupit estetický zákrok by však mělo být vždy učiněno až po důkladném uvážení a samozřejmě jen po konzultaci s odborníkem, který dovede každé ženě poskytnout ucelený pohled na všechny možnosti a na potenciální výsledky.

Psychologické aspekty zdařilé augmentace 

Zlepšení vzhledu prsou prostřednictvím chirurgického zákroku, například díky augmentaci, může mít hluboký dopad na sebevědomí a celkovou spokojenost každé ženy. Každá se chce líbit, to je přirozené. A ňadra hrají v přitažlivosti žen poměrně velkou roli. Ať už si o tom myslíte cokoliv. Ženy, které “jsou více na očích”, třeba modelky nebo královny krásy, podstupují úpravu poprsí velice často. Psychologický efekt takového zákroku může být někdy ohromující. Může vést k pozitivním změnám v osobním i společenském životě.  

Když je to dobré i pro tělo

Kromě příznivého vlivu na psychiku mohou mít některé operace prsou také fyzické přínosy. Zde hovoříme zejména o zmenšení ňader. To často vede k lepšímu držení těla, odstranění bolesti zad či krku spojenému s nadměrně velkými prsy a také k většímu komfort při sportu ale i při jiných aktivitách. To jsou jen některé z možných výhod. Tyto fyzické přínosy mohou výrazně zlepšit kvalitu života a umožnit ženám užívat si aktivní životní styl bez jakýchkoliv překážek.

Augmentace nebo modelace?

Ňadrům každé ženy může prospět něco jiného. Jiný typ zákroku. Nejžádanější je jejich zvětšení neboli augmentace. 

Rozhodnutí o konkrétním typu zákroku musí být vždy učiněno až po pečlivém zvážení a na základě konzultace s kvalifikovaným plastickým chirurgem. Je samozřejmě také důležité mít realistická očekávání a plně porozumět nejen výhodám, které operace obvykle přináší, ale i případným rizikům.

Ať už se rozhodnete jakkoliv

Každá žena má unikátní poprsí. Liší se tvarem i velikostí. Některá je se svými ňadry spokojena, jiná nikoliv. Ať už se ale rozhodne pro chirurgický zákrok nebo přijmete své poprsí takové, jaké je, nemělo by vám to ubrat na přirozeném sebevědomí. 

Pamatujte – každá ňadra mají svůj jedinečný půvab!